$A$ lamp of $60 \, W, 230 \, V$ is used for $8 \, \text{hours}$. If the cost of $1 \, \text{unit}$ is $1.25 \, \text{Rs}$, what will be the total bill in $Rs$?

  • A
    $1.20$
  • B
    $4$
  • C
    $0.25$
  • D
    $0.60$

Explore More

Similar Questions

$A$ lamp is rated at $240 \ V, 60 \ W$. When in use,the resistance of the filament of the lamp is $20$ times that of the cold filament. The resistance of the lamp when not in use is: (in $\Omega$)

What is the ratio of heat generated in resistors $R$ and $2R$ connected in parallel as shown in the figure?

$Kilowatt-hour$ $(kWh)$ is a unit of

$A$ light bulb is rated at $200 \text{ W}$ for a $220 \text{ V}$ supply. Find the resistance of the bulb. (in $\Omega$)

If the resistance of the filament increases with temperature,what will be the power dissipated in a $220\, V- 100\, W$ lamp when connected to a $110\, V$ power supply?

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo