How many $Kg$ of tea,worth ₹ $25$ per $Kg$,must be blended with $30 \ Kg$ of tea worth ₹ $30$ per $Kg$,so that by selling the blended variety at ₹ $30$ per $Kg$ there should be a gain of $10 \%$?

  • A
    $36$
  • B
    $40$
  • C
    $32$
  • D
    $42$

Explore More

Similar Questions

$300$ $gm$ of sugar solution contains $40 \%$ sugar. How much sugar (in $gm$) should be added to make the concentration $50 \%$ in the solution?

In a mixture of milk and water of volume $30$ $L$,the ratio of milk and water is $8:7$. How much water should be added to the mixture to make the ratio $4:5$? (in $L$)

In a laboratory,two bottles contain a mixture of acid and water in the ratio $2:5$ in the first bottle and $7:3$ in the second. The ratio in which the contents of these two bottles should be mixed such that the new mixture has acid and water in the ratio $2:3$ is

Tea worth ₹ $126/kg$ and ₹ $135/kg$ are mixed with a third variety in the ratio $1:1:2$. If the mixture is worth ₹ $153/kg$,the price of the third variety per kg will be (in ₹):

Difficult
View Solution

$A$ shopkeeper bought $30 \text{ kg}$ of rice at the rate of $₹ 70$ per $\text{kg}$ and $20 \text{ kg}$ of rice at the rate of $₹ 70.75$ per $\text{kg}$. If he mixed the two brands of rice and sold the mixture at $₹ 80.50$ per $\text{kg}$,his total gain is (in $₹$):

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo