If the cost of $1$ banana is $Rs. 1.25$ and the cost of $1$ apple is $Rs. 1.75$,what will be the total cost of $2$ dozen bananas and $3$ dozen apples in $Rs.$?

  • A
    $93$
  • B
    $83$
  • C
    $85$
  • D
    $70$

Explore More

Similar Questions

$A$ shopkeeper sold decks at $Rs. 166$ each after giving $17\%$ discount on the labelled price. Had he not given the discount,he would have earned a profit of $25\%$ on the cost price. What was the cost price of each deck? (in $Rs.$)

$A$ trader mixes $26 \text{ kg}$ of rice at $Rs. 20$ per $\text{kg}$ with $30 \text{ kg}$ of rice of another variety at $Rs. 36$ per $\text{kg}$ and sells the mixture at $Rs. 30$ per $\text{kg}$. His profit percent is:

By selling $100$ oranges,a vendor gains the selling price of $20$ oranges. His gain percent is

On selling $17$ balls at $Rs. 720$,there is a loss equal to the cost price of $5$ balls. The cost price of a ball is (in $Rs.$)

$A$ tradesman gives $4 \%$ discount on the marked price and gives $1$ book free for buying every $15$ books and thus gains $35 \%$. The marked price is increased above the cost price by (approx.) (in $\%$).

Difficult
View Solution

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo