Nutan bought $30$ dozens of oranges for her juice stall in the school fair. She paid $Rs. 8$ per dozen of oranges. She also had to pay $Rs. 500$ as the stall fee to the school authorities. She calculated that each glass of juice would need $3$ oranges. How much should she charge per glass of juice so as to make $20 \%$ profit in $Rs$?

  • A
    $7.20$
  • B
    $7.40$
  • C
    $7.60$
  • D
    $7.80$

Explore More

Similar Questions

Kritika bought $25$ $i-pads$ and $i-phones$ for $Rs. 205000$. She sold $80\%$ of the $i-pads$ and $12$ $i-phones$ for a profit of $Rs. 40000$. Each $i-pad$ was marked up by $20\%$ over cost and each $i-phone$ was sold at a profit of $Rs. 2000$. The remaining $i-pads$ and $3$ $i-phones$ could not be sold. What is Kritika's overall profit/loss?

If the selling price is doubled,the profit triples. Find the profit percent.

If the cost price of $12$ pens is equal to the selling price of $8$ pens,find the gain percent.

Difficult
View Solution

$A$ shopkeeper sold an article offering a discount of $24 \%$ and earned a profit of $23.5 \%$. What would have been the percentage of profit earned if no discount had been offered?

Difficult
View Solution

Sonal buys mangoes at the rate of $3 \, \text{kg}$ for $Rs. 21$ and sells them at $5 \, \text{kg}$ for $Rs. 50$. To earn a profit of $Rs. 102$, he must sell how many mangoes in $\text{kg}$?

Difficult
View Solution

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo