The cost of $5 \,kg$ of apples is $Rs. \, 450$. The cost of $12$ dozen mangoes is $Rs. \, 4320$,and the cost of $4 \,kg$ of oranges is $Rs. \, 240$. What is the total cost of $8 \,kg$ of apples,$8$ dozen mangoes,and $8 \,kg$ of oranges? (in $Rs.$)

  • A
    $4020$
  • B
    $4080$
  • C
    $4000$
  • D
    $4050$

Explore More

Similar Questions

The sum of three numbers is $98$. If the ratio between the first and second is $2:3$ and that between the second and the third is $5:8$,then the second number is

$A$ car owner buys petrol at $Rs. 7.50$,$Rs. 8$,and $Rs. 8.50$ per litre for three successive years. What is the approximate average cost per litre of petrol if he spends $Rs. 4000$ each year?

Difficult
View Solution

Visitors to a show were charged $Rs. 15.00$ each on the first day,$Rs. 7.50$ on the second,and $Rs. 2.50$ on the third day. The total attendance of visitors for the three days was in the ratio $2:5:13$. Find the average charge per visitor for the entire show (in $Rs.$).

Difficult
View Solution

$A$ batsman makes a score of $270$ runs in the $87^{th}$ inning and thus increases his average by a certain number of runs that is a whole number. Find the possible values of the new average.

$12 \%$ of Kaushal's monthly salary is equal to $16 \%$ of Nandini's monthly salary. Suresh's monthly salary is half that of Nandini's monthly salary. If Suresh's annual salary is $Rs.\, 1.08$ lakhs,what is Kaushal's monthly salary in $Rs.$?

Difficult
View Solution

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo