The cost of $2\,kg$ of apples and $1\,kg$ of grapes on a day was found to be Rs. $160$. After a month,the cost of $4\,kg$ of apples and $2\,kg$ of grapes is Rs. $300$. Represent this situation as a pair of linear equations in two variables.

Vedclass pdf generator app on play store
Vedclass iOS app on app store
(N/A) Let the cost of $1\,kg$ of apples be Rs. $x$ and the cost of $1\,kg$ of grapes be Rs. $y$.
According to the first condition,the total cost of $2\,kg$ of apples and $1\,kg$ of grapes is Rs. $160$.
Therefore,the equation is: $2x + y = 160$ $... (1)$
According to the second condition,the total cost of $4\,kg$ of apples and $2\,kg$ of grapes is Rs. $300$.
Therefore,the equation is: $4x + 2y = 300$ $... (2)$
Thus,the pair of linear equations in two variables representing the given situation is $2x + y = 160$ and $4x + 2y = 300$.

Explore More

Similar Questions

Find the value of $p$ if the lines represented by the equations $3x - y - 5 = 0$ and $6x - 2y - p = 0$ are parallel.

Difficult
View Solution

Use the method of elimination to find the solution of the following pair of linear equations: $2x + y = 4$ and $x + 3y = 7$.

Solve the following pair of equations by the cross-multiplication method:
$ax - by = \frac{a-b}{2}$
$x + 3y = 2$

Solve the following pair of linear equations using a graph: $3x + 6y = 3900, x + 3y = 1300$

Solve the following pairs of linear equations: $\frac{2}{x} + \frac{3}{y} = \frac{9}{xy}, \quad \frac{4}{x} + \frac{9}{y} = \frac{21}{xy} \quad (x \neq 0, y \neq 0)$

Difficult
View Solution

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo