$A$ shopkeeper bought $20 \ kg$ of onions at $Rs. 6.50$ per $kg$ and $30 \ kg$ of onions at $Rs. 7$ per $kg$. He sold the mixture at a total profit of $Rs. 60$. At what price per $kg$ did he sell the mixture of onions? (in $Rs.$)

  • A
    $12$
  • B
    $8$
  • C
    $7.50$
  • D
    $11$

Explore More

Similar Questions

$80 \text{ litre}$ mixture of milk and water contains $10 \%$ milk. How much milk (in $\text{litre}$) must be added to make water percentage in the mixture $80 \% ?$

In what ratio should coffee powder costing ₹ $2500$ per $kg$ be mixed with coffee powder costing ₹ $1500$ per $kg$ so that the cost of the mixture is ₹ $2250$ per $kg$?

Difficult
View Solution

$A$ can contains a mixture of two liquids $A$ and $B$ in the ratio $7:5$. When $9$ litres of the mixture are drawn off and the can is filled with $B$,the ratio of $A$ and $B$ becomes $7:9$. The quantity of liquid $A$ contained by the can initially was:

Difficult
View Solution

Three bottles of equal capacity contain mixtures of milk and water in the ratios $2:5$,$3:4$,and $4:5$ respectively. These three bottles are emptied into a large bottle. What will be the ratio of milk and water respectively in the large bottle?

Difficult
View Solution

$A$ sum of ₹ $64$ is made up of $80$ coins which are either $100$ $paise$ or $50$ $paise$ coins. How many coins are of $50$ $paise$?

Difficult
View Solution

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo