An electric lamp is marked $60\, W$, $230\, V$. The cost of $1\, kWh$ of power is Rs. $1.25$. The cost of using this lamp for $8$ hours is Rs. ................

  • A
    $1.20$
  • B
    $4.00$
  • C
    $0.25$
  • D
    $0.60$

Explore More

Similar Questions

An electric bulb is designed to draw power $P_0$ at voltage $V_0$. If the voltage is $V$,it draws a power $P$. Then:

When two electric bulbs of $40\, W$ and $60\, W$ are connected in parallel,then:

$n$ identical bulbs,each designed to draw a power $P$ from a certain voltage supply,are joined in series across that supply. The total power which they will draw is

How many $60 \,W$ bulbs may be safely run on $220 \,V$ using a $5 \,A$ fuse?

$A$ $25\, W$,$220\, V$ bulb and a $100\, W$,$220\, V$ bulb are connected in parallel across a $220\, V$ line. Which bulb will glow more brightly?

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo