Romila went to a stationery shop and purchased $2$ pencils and $3$ erasers for ₹ $9$. Her friend Sonali saw the new variety of pencils and erasers with Romila,and she also bought $4$ pencils and $6$ erasers of the same kind for ₹ $18$. Represent this situation algebraically and graphically.

Vedclass pdf generator app on play store
Vedclass iOS app on app store
(N/A) Let the cost of $1$ pencil be ₹ $x$ and the cost of $1$ eraser be ₹ $y$. The algebraic representation is given by the following equations:
$2x + 3y = 9$ $.......(1)$
$4x + 6y = 18$ $.......(2)$
To represent these graphically,we find points for each line:
For equation $(1)$,$y = \frac{9 - 2x}{3}$:
$x$$0$$4.5$
$y$$3$$0$

For equation $(2)$,$y = \frac{18 - 4x}{6}$:
$x$$0$$3$
$y$$3$$1$

When we plot these points on a graph,we observe that both lines coincide. This is because the two equations are equivalent,as equation $(2)$ is simply $2$ times equation $(1)$.

Explore More

Similar Questions

On comparing the ratios $\frac{a_{1}}{a_{2}}, \frac{b_{1}}{b_{2}}$ and $\frac{c_{1}}{c_{2}},$ find out whether the lines representing the following pairs of linear equations intersect at a point,are parallel,or are coincident:
$9x + 3y + 12 = 0$
$18x + 6y + 24 = 0$

Solve the following pair of equations by reducing them to a pair of linear equations:
$\frac{1}{2x} + \frac{1}{3y} = 2$
$\frac{1}{3x} + \frac{1}{2y} = \frac{13}{6}$

Champa went to a 'Sale' to purchase some pants and skirts. When her friends asked her how many of each she had bought,she answered,"The number of skirts is two less than twice the number of pants purchased. Also,the number of skirts is four less than four times the number of pants purchased". Help her friends to find how many pants and skirts Champa bought.

Difficult
View Solution

Form the pair of linear equations in the following problems,and find their solutions (if they exist) by the elimination method:
Five years ago,Nuri was thrice as old as Sonu. Ten years later,Nuri will be twice as old as Sonu. How old are Nuri and Sonu?

The cost of $2$ pencils and $3$ erasers is ₹ $9$,and the cost of $4$ pencils and $6$ erasers is ₹ $18$. Determine the cost of each pencil and each eraser.

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo