Solve the following pair of linear equations by the substitution and cross-multiplication methods:
$8x + 5y = 9$
$3x + 2y = 4$

Vedclass pdf generator app on play store
Vedclass iOS app on app store
(A) Given equations are:
$8x + 5y = 9$ $...(i)$
$3x + 2y = 4$ $...(ii)$
Substitution Method:
From equation $(ii)$,we get:
$3x = 4 - 2y \implies x = \frac{4 - 2y}{3}$ $...(iii)$
Substituting $(iii)$ in $(i)$:
$8(\frac{4 - 2y}{3}) + 5y = 9$
$32 - 16y + 15y = 27$
$-y = 27 - 32$
$-y = -5 \implies y = 5$
Substituting $y = 5$ in $(iii)$:
$x = \frac{4 - 2(5)}{3} = \frac{4 - 10}{3} = \frac{-6}{3} = -2$
Thus,$x = -2, y = 5$.
Cross-multiplication Method:
$8x + 5y - 9 = 0$
$3x + 2y - 4 = 0$
Using the formula $\frac{x}{b_1c_2 - b_2c_1} = \frac{y}{c_1a_2 - c_2a_1} = \frac{1}{a_1b_2 - a_2b_1}$:
$\frac{x}{(5)(-4) - (2)(-9)} = \frac{y}{(-9)(3) - (-4)(8)} = \frac{1}{(8)(2) - (3)(5)}$
$\frac{x}{-20 + 18} = \frac{y}{-27 + 32} = \frac{1}{16 - 15}$
$\frac{x}{-2} = \frac{y}{5} = \frac{1}{1}$
$x = -2, y = 5$.

Explore More

Similar Questions

Solve $2x + 3y = 11$ and $2x - 4y = -24$ and hence find the value of $m$ for which $y = mx + 3$.

Difficult
View Solution

From a bus stand in Bangalore,if we buy $2$ tickets to Malleswaram and $3$ tickets to Yeshwanthpur,the total cost is ₹ $46$; but if we buy $3$ tickets to Malleswaram and $5$ tickets to Yeshwanthpur,the total cost is ₹ $74$. Find the fares from the bus stand to Malleswaram and to Yeshwanthpur.

The ages of two friends Ani and Biju differ by $3\, years.$ Ani's father Dharam is twice as old as Ani and Biju is twice as old as his sister Cathy. The ages of Cathy and Dharam differ by $30\, years.$ Find the ages of Ani and Biju.

Difficult
View Solution

The students of a class are made to stand in rows. If $3$ students are extra in a row,there would be $1$ row less. If $3$ students are less in a row,there would be $2$ rows more. Find the number of students in the class.

Difficult
View Solution

The cost of $2\, kg$ of apples and $1\, kg$ of grapes on a day was found to be ₹ $160$. After a month,the cost of $4\, kg$ of apples and $2\, kg$ of grapes is ₹ $300$. Represent the situation algebraically and geometrically.

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo