The cost of Type $1$ rice is ₹ $15/kg$ and Type $2$ rice is ₹ $20/kg$. If both Type $1$ and Type $2$ are mixed in the ratio of $2:3$,then the price per $kg$ of the mixed variety of rice is (in ₹):

  • A
    $18$
  • B
    $18.50$
  • C
    $19$
  • D
    $19.50$

Explore More

Similar Questions

In a laboratory,two bottles contain a mixture of acid and water in the ratio $2:5$ in the first bottle and $7:3$ in the second. The ratio in which the contents of these two bottles should be mixed such that the new mixture has acid and water in the ratio $2:3$ is

$300$ $grams$ of sugar solution contains $40 \%$ sugar. How much sugar should be added to make the concentration $50 \%$ in the solution? (in $grams$)

Pure milk costs $16 / L$. After adding water,the milkman sells the mixture at $15 / L$ and thereby makes a profit of $25 \%$. In what respective ratio does he mix milk with water?

Acid and water are mixed in a vessel $A$ in the ratio of $5:2$ and in the vessel $B$ in the ratio $8:5$. In what proportion should quantities be taken out from the two vessels so as to form a mixture in which the acid and water will be in the ratio of $9:4$?

$A$ can contains a mixture of two liquids $A$ and $B$ in the ratio $7:5$. When $9$ litres of the mixture are drawn off and the can is filled with $B$,the ratio of $A$ and $B$ becomes $7:9$. The quantity of liquid $A$ contained by the can initially was:

Difficult
View Solution

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo