Two liquids are mixed in the ratio of $3: 2$ and the mixture is sold at $Rs. 11$ per litre at a $10 \%$ profit. If the $1$st liquid costs $Rs. 2$ more per litre than the second,what is the cost per litre of the second liquid (in $.80$)? (in $Rs.$)

  • A
    $8$
  • B
    $10$
  • C
    $12$
  • D
    $14$

Explore More

Similar Questions

In two types of brass,the ratios of Copper to Zinc are $8:3$ and $15:7$ respectively. If the two types of brass are melted and mixed in the ratio $5:2$,a new type of brass is obtained. The ratio of Copper to Zinc in this new type of brass is:

Difficult
View Solution

How many $kg$ of sugar costing ₹ $5.75$ per $kg$ should be mixed with $75 \, kg$ of cheaper sugar costing ₹ $4.50$ per $kg$,so that the mixture is worth ₹ $5.50$ per $kg$?

Difficult
View Solution

In $50\, g$ alloy of gold and silver,the gold is $80\%$ by weight. How much gold should be mixed to this alloy,so that the weight of gold would become $95\%$? (in $g$)

$A$ mixture contains spirit and water in the ratio $3:2$. If it contains $3 \ L$ more spirit than water,the quantity of spirit in the mixture is......$L$.

$A$ shopkeeper bought $20 \ kg$ of onions at $Rs. 6.50$ per $kg$ and $30 \ kg$ of onions at $Rs. 7$ per $kg$. He sold the mixture at a total profit of $Rs. 60$. At what price per $kg$ did he sell the mixture of onions? (in $Rs.$)

Vedclass Products

For Students

Vedclass Test Series

Mock tests in real JEE/NEET style with performance analysis. 5-day free trial.

Start Free Trial
For Teachers

Exam Paper Generator

Generate Set A/B/C/D exam papers from 7.5L+ questions in 2 minutes. 3 chapters free.

Try Free
For Institutes

Online Exam Module

Live online exams with unlimited students, 360° analytics & white-label branding.

See Demo